wtorek, 24 kwietnia 2012

OLT Express – przestrzegamy!

W zawrotnym tempie rozwijają się linie lotnicze OLT Express, które powstały zaledwie rok temu, pod nazwą YES Airways. Przewoźnik ten posiada największą w Polsce siatkę połączeń krajowych. Od rozpoczęcia sprzedaży biletów krajowych (w lutym tego roku) sprzedało się ich już grubo ponad 150 tysięcy, a dziennie sprzedawanych było 4500. Firma planuje osiągnięcie rentowności za 3-4 lata.

Zakładamy, że w tym roku poniesiemy stratę sięgającą 120 mln zł, a w przyszłym 80 mln zł. W 2014 roku wyjdziemy na zero – mówi Jarosław Frankowski, dyrektor zarządzający OLT Express. – Później będziemy potrzebowali jeszcze roku, dwóch, żeby z całym projektem wyjść na plus.

Obecnie linia uruchamia zaskakująco dużą liczbę połączeń zagranicznych. Już można kupować bilety na loty począwszy od 29 października. Będzie to 5 zagranicznych połączeń z Łodzi, 7 z Rzeszowa, 13 z Gdańska i aż 17 z Warszawy. Ceny zaczynają się od 298 zł w dwie strony.

Miłośnicy latania oraz osoby chcące tanio podróżować się cieszą. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że linie OLT Express należą do działającej na rynku finansowym spółki Amber Gold, która znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Firma ta kusi bardzo wysoko oprocentowanymi (nawet 16,5%) lokatami np. w złoto, czy udziela kredytów pomimo tego, że nie posiada pozwolenia KNF na wykonywanie czynności bankowych.

Więcej o Amber Gold:

W skrócie (źródło):
 • Przed spółką ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego
 • Amber Gold wypłaca odsetki dopóki nowi klienci wpłacają
 • Właścicielem firmy (Marcin Plichta, 27 lat) jest osoba skazana za przestępstwa finansowe i doprowadzenie wielu osób do trudnej sytuacji (przywłaszczenie pieniędzy przeznaczonych na zapłatę rachunków w punktach Multikasa)
 • Podejrzana spółka tworzy fundusz poręczeniowy i chwali się że środki są bezpieczne, bo jest fundusz poręczeniowy
 • Spółka chwali się ubezpieczeniem depozytów w razie upadłości, niekorzystnych kursów itp. a ogólne warunki ubezpieczeń wyłączają nielegalną działalność
 • Amber Gold nie publikuje sprawozdań finansowych do czego zobowiązany jest przepisami prawa

Obecnie w sprawie Amber Gold prowadzone jest śledztwo. Nawet jeśli zarzuty stawiane przez KNF się nie potwierdzą i Amber Gold nadal skutecznie będzie obchodzić prawo, to i tak istnieje bardzo duże ryzyko, że firma nagle zniknie z pieniędzmi swoich klientów.

Kliknij, jeśli podobał Ci się wpis:

4 komentarze:

 1. Prawda jak zwykle leży pośrodku. Amber Gold nie podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, bo zwyczajnie nie musi :-) Gdyby prowadziła konta, lokaty itp to jak najbardziej. Ale prowadzi działalność bankopodobną, czyli produkty lokacyjne czy pożyczki społecznościowe. Różnica w nazwie niewielka, a typ produktu inny. Oraz nie obejmują ich gwarancje bankowe, co jest największym problemem tego typu produktów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak czy inaczej - jest to ewidentne oszustwo umiejętnie omijające prawo lub w ogóle go nie przestrzegające (np. brak sprawozdań finansowych). Już nie mówiąc o wprowadzaniu klientów w błąd.

  OdpowiedzUsuń
 3. gadasz głupoty... ważne, że są tanie połączenia!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziś lecielismy z olt express za 50zł ze zniżką studencką i naprawde wszystkim polecam, elegancko, szybko i tanio.. Nikt nie jest swiety.

  OdpowiedzUsuń