piątek, 30 stycznia 2015

Jak dojechać na lotnisko w Modlinie i nie przepłacić


Aktualizacja, 2018 r.: Zaktualizowałem post o najnowsze informacje, ponieważ sporo już się od tego czasu zdążyło zmienić... :)
dojazd z Warszawy na lotnisko w Modlinie - pociąg KM
Jednym z najtańszych sposobów dojazdu z Warszawy do lotniska w Modlinie jest skorzystanie z pociągu Kolei Mazowieckich. Następnie trzeba się niestety jeszcze na stacji Modlin przesiąść w shuttle bus, również należący do KM. Rozkład jazdy najlepiej jest sprawdzać pobierając plik pdf ze strony lotniska.

Alternatywą jest ModlinBus bezpośrednio z centrum Warszawy, który może okazać się jeszcze tańszy (od 9 zł), ale tylko jeśli odpowiednio wcześnie kupimy na niego bilet.


"Bilet Lotniskowy" Kolei Mazowieckich


Koleje Mazowieckie sugerują zakup tzw. Biletu Lotniskowego, który obejmuje zarówno pociąg KM z dowolnej stacji w Warszawie, jak i shuttle busa ze stacji Modlin na lotnisko. W cenie jest też 75 minut jazdy warszawską komunikacją miejską, z czego wcześniej niezbyt dało się skorzystać jadąc w kierunku lotniska. Teraz już w żadną stronę nie ma z tym problemu. Wystarczy po zakupie biletu np. przez stronę KM, wybrać konkretną godzinę, od której te 75 minut na przejazdy komunikacją miejską w 1. strefie ZTM mają obowiązywać. Przed pobraniem stamtąd biletu w formie pdf-a wyskoczy odpowiednie do tego okienko, a potem taki bilet możemy wydrukować lub pokazać w telefonie.

Oprócz strony internetowej czy aplikacji, Bilet Lotniskowy możemy kupić w kasie na dworcu, na lotnisku lub w automacie biletowym KM. Ostatni sposób nie jest wcale taki oczywisty. W biletomacie nie ma takiej pozycji jak "Bilet Lotniskowy" (chyba, że już i to się zmieniło, nie sprawdzałem), trzeba wybrać bilet jednorazowy, a jako "stację" końcową ustawić "Lotnisko Modlin". Taki bilet kosztuje zawsze 19 złotych i nie ma na niego zniżek.

Podsumowując, bilet lotniskowy jest ważny:
 • na przejazdy pociągami Kolei Mazowieckich ze wszystkich stacji na terenie Warszawy do stacji Modlin (lub odwrotnie) 
 • na przejazd autobusem lotniskowym Kolei Mazowieckich ("shuttle busem") ze stacji Modlin do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin (lub odwrotnie) 
 • na przejazd komunikacją miejską w 1. strefie ZTM w Warszawie w dniu ważności biletu, w ciągu 75 minut od godziny wpisanej: 
  • odręcznie przez podróżnego na bilecie w sposób trwały i czytelny, 
  • w aplikacji mobilnej, w przeznaczonym do tego miejscu, 
  • na stronie bilety.mazowieckie.com.pl, przed pobraniem biletu.


Osobno - czasem trochę taniej


Nie zawsze jednak zakup Biletu Lotniskowego wyjdzie najtaniej. Czasem może się bardziej opłacić kupić bilet na pociąg KM oraz dopłacić do shuttle busa (6 złotych) ze stacji kolejowej Modlin na lotnisko. Szczególnie, jeśli nie potrzebujemy tych 75 min na komunikację miejską lub obowiązują nas zniżki ustawowe (np. studencka).

Wcześniej trzeba się było tego trochę naszukać i samemu pododawać, ale teraz już ładnie strona Kolei Mazowieckich podaje wszystko na tacy. Wyszukałem przykładowo połączenie: Warszawa Lotnisko Chopina - Lotnisko Modlin:
dojazd z Warszawy na lotnisko w Modlinie - cena
Oferta za 13,50 zł zawiera w sobie bilet na pociąg ze zniżką studencką (7,50 zł) oraz shuttle busa (6zł). Oferta za 18,17 zł to bilet na pociąg w promocji "Bilet Wycieczkowy" (dostępnej dla każdego, ale obowiązującej tylko w weekendy, poza weekendem to już wychodzi ponad 19 zł) oraz też bus na lotnisko. Oferta za 19 zł to po prostu "Bilet Lotniskowy", czyli pociąg+bus+komunikacja, dla każdego i stale obowiązująca.


Dla warszawiaków - jeszcze trochę taniej


Parę złotych więcej na dojeździe do lotniska w Modlinie mają szansę zaoszczędzić osoby mieszkające w Warszawie, a dokładniej posiadające np. miesięczne (ale i dobowe) bilety na komunikację miejską ZTM. Wszystko dzięki akcji "wspólny bilet", czyli uznawaniu biletów ZTM w pociągach KM, SKM i WKD.

Posiadając miejski bilet (co najmniej 1-dniowy) możemy jeździć pociągami w całej "Strefie 1":
dojazd z Warszawy na lotnisko w Modlinie - schemat ZTM Strefa 1
Pierwsza Strefa na tym odcinku obejmuje trasę aż do stacji Warszawa Choszczówka. Żeby więc dostać się do stacji Modlin wystarczy zakupić bilet na KM dopiero od stacji Warszawa Choszczówka, bez względu na to na jakiej wsiadamy (i bez względu na to czy dany pociąg się na tej stacji zatrzymuje, bo dla niektórych ostatnią stacją jest Warszawa Płudy, ale to nie ma wg regulaminu żadnego znaczenia).

Podobnie w przeciwną stronę - na lotnisku w Modlinie, zamiast Biletu Lotniskowego, kupujemy bilet na busa oraz na pociąg KM jedynie do stacji Warszawa Choszczówka, bez znaczenia na jakiej stacji (w 1. Strefie) chcemy wysiąść.

Oczywiście wszystko w przypadku posiadania ważnego, co najmniej 1-dniowego biletu miejskiego ZTM, który od tej stacji będzie obowiązywał na całą pierwszą Strefę.

Za odcinek Warszawa Choszczówka - Lotnisko Modlin (pociąg+bus) studenci zapłacą 11,14 zł (codziennie), a nie-studenci 14,29 zł (ale tylko w weekend, poza weekendem - 16,50 zł).
dojazd z Warszawy na lotnisko w Modlinie - ceny

Podsumowanie


To, jaki bilet kupić, gdy udajemy się na lotnisko w Modlinie (lub z niego wracamy) w dużym stopniu zależy od tego czy łapiemy się na jakieś ustawowe zniżki czy nie, a jak nie to czy podróżujemy w weekend czy poza nim. A także do tego czy posiadamy/potrzebujemy biletu na warszawską komunikację miejską. Czasem kupowanie biletów "osobno" wychodzi drożej, a czasem możemy zaoszczędzić nawet i 40% ceny Biletu Lotniskowego.


Kliknij, jeśli podobał Ci się wpis:

11 komentarzy:

 1. a Translud za 9zł? i nie trzeba nic wcześniej rezerwować tylko przejść dwa kroki do ronda na terminalu. Dojeżdżamy z Lotniska pod DTC

  OdpowiedzUsuń
 2. A dzięki, nie znałem! To będzie trzeba dopisać.
  Widać nie mają umowy z lotniskiem... ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. "W cenie jest też godzina jazdy warszawską komunikacją miejską, ale to się może przydać jedynie w drodze powrotnej."

  Także w drogę "do", sprawdzone. Godzinę przed lub godzinę po. Dla osób spoza Warszawy (są tacy, naprawdę ;-) ) jest to całkiem dobra opcja, zwłaszcza bardzo wcześnie rano (i gdy się przegapiło Modlin Bus za 9zł).

  OdpowiedzUsuń
 4. No tak, jeśli się już jest w danym miejscu, w którym sprzedają Bilety Lotniskowe, ale nie można jeszcze z tego miejsca ruszyć pociągiem KM, tylko trzeba dojechać komunikacją... ;) Albo się miało wcześniej ten BL kupiony.
  Ewentualnie jak ktoś kupił BL, nie zdążył na pociąg np. na Zachodniej, a kolejny jest z Centralnej ;))
  Bo raczej mi chodziło o to, że jak ktoś jest spoza Warszawy i dojedzie np. na Wilanowską czy Młociny to tam (chyba) nie kupi BL, więc i tak musi wydać na komunikację, żeby się dostać na stację z której odjeżdża pociąg. A jak np. na Centralną/Gdańską no to już nie potrzebuje komunikacji i tak ;)

  No ale rzeczywiście nie zawsze musi tak być... ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie - w tym przypadku było to po prostu moje burżujskie zachowanie - BL kupiony wcześniej, podróż do Modlina okrutnie rano, ale nie bezpośrednio z pociągu/Polskiego_Busa, lecz po noclegu w Warszawie, czyli jednak z koniecznym dojazdem na stację kolejową (w tym wypadku na Wschodnią). ;-)

  Niemniej jednak jest możliwość podróżowania na BL godzinę PRZED odjazdem KM - to tak dla potomnych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moi drożdży,Amy XXI w. I co najdziwniejsze, także w KM;) bilety lotniskowce można kupić przez apke Skycash, wiec zawsze, gdzie mamy komore i dostęp do sieci.

  OdpowiedzUsuń
 7. 10 zł z lotniska, a 9 zł na lotnisko. :P

  Plus taki, że mozna wysiadać w Warszawie po trasie (np. Dw. Gdański), a minus taki, że to bardzo turystyczny transport ze zwiedzaniem mazowieckich siół i wiosek.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ceny wg taryfy normalnej (nie weekendowej):
  Modlin - W-wa Choszczówka 10.50
  Modlin - W-wa Gdańska 11.80
  Modlin - W-wa Centralna 13.80


  i jeszcze uwaga: jadąc z Modlina do np. Gdańskiej, mając bilet do Choszczówki, od Choszczówki musimy mieć bilet ZTM co najmniej dobowy, nie obowiązują czasowe (20min, 75min)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki, a rzeczywiście, bo to już jest inna trasa niż do Lotniska Chopina.

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja się zawsze zastanawiałem jak wygląda kwestia "Wspólnego Biletu" w KM dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I Stopnia. Zgodnie z regulaminem ZTM takie osoby mają bezpłatne przejazdy we wszystkich strefach. Jednak w przypadku KM kontroler może już patrzeć na to mniej łaskawym okiem ;-) Tak czy inaczej na razie w ten sposób jeżdżę (chociaż rzadko) i jeszcze legitymacji nie miałem sprawdzanej, więc w sumie nie wiem czy łamię prawo i jeżdżę na "gapę" czy wszystko jest ok.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja nawet nie wiedziałem że trzeba osobny bilet kupić na autobus KM :-P dobrze teraz wiedzieć bo jak złapią kiedyś to może być drogo :-)

  OdpowiedzUsuń