piątek, 30 stycznia 2015

Jak dojechać do lotniska w Modlinie i nie przepłacić

Jak dojechac do lotniska w Modlinie - Bilet Lotniskowy KM
Jednym z najtańszych sposobów dojazdu z Warszawy do lotniska w Modlinie jest skorzystanie z pociągu Kolei Mazowieckich. Następnie trzeba się niestety jeszcze na stacji Modlin przesiąść w shuttle bus, również należący do KM. Rozkład jazdy najlepiej jest sprawdzać pobierając plik pdf ze strony lotniska, wyszukiwanie połączeń na stronie Kolei Mazowieckich nie jest zbyt wygodne.

Alternatywą jest ModlinBus bezpośrednio z centrum Warszawy, który może okazać się jeszcze tańszy (od 9 zł), ale tylko jeśli odpowiednio wcześnie kupimy na niego bilet.

Można też skorzystać z autobusu firmy Translud i za 9 złotych (zawsze, bilet kupujemy u kierowcy) dojechać spod Domów Towarowych Centrum (Marszałkowska 104/122) prawie pod samo lotnisko (prawie, bo autobus ten nie wjeżdża na parking pod terminalem), niestety do tego z przesiadką, za którą trzeba dopłacić złotówkę (wracając z lotniska).

"Bilet Lotniskowy" Kolei Mazowieckich


Koleje Mazowieckie sugerują zakup tzw. Biletu Lotniskowego, który obejmuje zarówno pociąg KM z dowolnej stacji w Warszawie, jak i shuttle busa ze stacji Modlin na lotnisko. W cenie jest też godzina jazdy warszawską komunikacją miejską, ale to się raczej tylko przydaje w drodze powrotnej (w końcu Biletu Lotniskowego nie kupimy przez Internet, a jakoś trzeba do dworca/biletomatu dojechać, no chyba że kupimy go z wyprzedzeniem lub przez aplikację SkyCash).

Bilet Lotniskowy możemy kupić w kasie na dworcu, na lotnisku lub w automacie biletowym KM. Ostatni sposób nie jest wcale taki oczywisty. W biletomacie nie ma takiej pozycji jak BL, trzeba wybrać bilet jednorazowy, a jako "stację" końcową ustawić "Lotnisko Modlin". Taki bilet kosztuje zawsze 17 złotych (podrożał od nowego roku) i nie ma na niego zniżek.


Osobno - trochę taniej (ale tylko w weekend)


Aktualizacja: niestety okazało się, że ceny, które brałem pod uwagę, obowiązują jedynie w weekendy (w piątki od godz. 18:00) oraz w święta... Są to wtedy tzw. bilety wycieczkowe.

Bilet wycieczkowy w Kolejach Mazowieckich ze stacji Warszawa Gdańska do stacji Modlin kosztuje 9,34 zł (z Warszawy Centralnej trochę drożej, bo 11,03 zł). Jeśli dodamy do tego cenę autobusu KM (5 zł), który w tym przypadku nie jest wliczony, to wyjdzie nam w sumie 14,34 lub 16,03 złotych.

Poza weekendem już nawet tych kilku złotych nie uda się jednak zaoszczędzić. Normalny bilet z Warszawy Gdańskiej kosztuje 11,80 zł, a z Centralnej już 13,80 zł. Płacąc osobno za shuttle busa, wyjdzie na to, że albo zaoszczędzimy całe 20 groszy albo wydamy o 1,80 zł więcej niż kupując Bilet Lotniskowy.

Podsumowując, jeśli nie przysługują nam żadne zniżki na pociąg, a wybieramy się z/na lotnisko w weekend, to możemy rozważyć osobny zakup biletów na pociąg oraz autobus KM, przynajmniej jeśli nie będziemy korzystać z komunikacji miejskiej. Poza weekendem, tak czy inaczej, lepszym rozwiązaniem będzie zakup Biletu Lotniskowego.

Dla warszawiaków - jeszcze trochę taniej


Parę złotych więcej na dojeździe do lotniska w Modlinie mają szansę zaoszczędzić osoby mieszkające w Warszawie, a dokładniej posiadające np. miesięczne (ale i dobowe) bilety na komunikację miejską ZTM. Wszystko dzięki akcji "wspólny bilet", czyli uznawaniu biletów ZTM w pociągach KM, SKM i WKD.

Posiadając miejski bilet (co najmniej 1-dniowy) możemy jeździć pociągami w całej "Strefie 1".
Wspolny bilet ZTM KM WKD SKM strefy obowiazywania dojazd Modlin
Pierwsza strefa na tym odcinku obejmuje trasę aż do stacji Warszawa Choszczówka. Żeby więc dostać się do stacji Modlin wystarczy zakupić bilet na KM dopiero od stacji Warszawa Choszczówka, bez względu na to na jakiej wsiadamy (i bez względu na to czy dany pociąg się na tej stacji zatrzymuje, bo dla niektórych ostatnią stacją jest Warszawa Płudy, ale to nie ma żadnego znaczenia). Następnie na stacji Modlin będzie trzeba kupić bilet na shuttle busa za 5 zł.

Podobnie w przeciwną stronę - na lotnisku, zamiast Biletu Lotniskowego, kupujemy bilet na busa oraz na pociąg KM jedynie do stacji Warszawa Choszczówka, bez znaczenia na jakiej stacji (w I Strefie) chcemy wysiąść.

Oczywiście wszystko w przypadku posiadania ważnego, co najmniej 1-dniowego biletu miejskiego ZTM, który od tej stacji będzie obowiązywał na całą I Strefę. Wyjątkiem jest trasa Lotnisko Chopina - Warszawa Płudy, na której działają nawet i jednorazowe bilety ZTM (trzeba taki bilet skasować niezwłocznie u kierownika pociągu - szczegóły). Jeśli więc chcemy się posługiwać tylko jednorazowym biletem ZTM, to trzeba uważać, żeby nie wsiąść w pociąg, który jedzie przez Warszawę Gdańską, bo to już jest trochę inna trasa.

Normalny bilet na pociąg Kolei Mazowieckich na trasie Warszawa Choszczówka - Modlin kosztuje 10,50 zł, a w weekendy ("bilet wycieczkowy") - 8,29 zł.
Koleje Mazowieckie cena do Modlina z Warszawy - Choszczowka
Dodając do tego 5 zł na autobus, wychodzi - 15,50 zł w dni powszednie lub 13,29 zł w weekendy, za całą trasę Warszawa - Lotnisko Modlin. Z 51-procentową zniżką studencką to nawet i 10,14 zł, codziennie.

Może i szału nie ma, ale warto przynajmniej o tej weekendowej zniżce wiedzieć, szczególnie jeśli nie łapiemy się już na żadne ustawowe zniżki na pociąg. :)


Kliknij, jeśli podobał Ci się wpis:

11 komentarzy:

 1. a Translud za 9zł? i nie trzeba nic wcześniej rezerwować tylko przejść dwa kroki do ronda na terminalu. Dojeżdżamy z Lotniska pod DTC

  OdpowiedzUsuń
 2. A dzięki, nie znałem! To będzie trzeba dopisać.
  Widać nie mają umowy z lotniskiem... ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. "W cenie jest też godzina jazdy warszawską komunikacją miejską, ale to się może przydać jedynie w drodze powrotnej."

  Także w drogę "do", sprawdzone. Godzinę przed lub godzinę po. Dla osób spoza Warszawy (są tacy, naprawdę ;-) ) jest to całkiem dobra opcja, zwłaszcza bardzo wcześnie rano (i gdy się przegapiło Modlin Bus za 9zł).

  OdpowiedzUsuń
 4. No tak, jeśli się już jest w danym miejscu, w którym sprzedają Bilety Lotniskowe, ale nie można jeszcze z tego miejsca ruszyć pociągiem KM, tylko trzeba dojechać komunikacją... ;) Albo się miało wcześniej ten BL kupiony.
  Ewentualnie jak ktoś kupił BL, nie zdążył na pociąg np. na Zachodniej, a kolejny jest z Centralnej ;))
  Bo raczej mi chodziło o to, że jak ktoś jest spoza Warszawy i dojedzie np. na Wilanowską czy Młociny to tam (chyba) nie kupi BL, więc i tak musi wydać na komunikację, żeby się dostać na stację z której odjeżdża pociąg. A jak np. na Centralną/Gdańską no to już nie potrzebuje komunikacji i tak ;)

  No ale rzeczywiście nie zawsze musi tak być... ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie - w tym przypadku było to po prostu moje burżujskie zachowanie - BL kupiony wcześniej, podróż do Modlina okrutnie rano, ale nie bezpośrednio z pociągu/Polskiego_Busa, lecz po noclegu w Warszawie, czyli jednak z koniecznym dojazdem na stację kolejową (w tym wypadku na Wschodnią). ;-)

  Niemniej jednak jest możliwość podróżowania na BL godzinę PRZED odjazdem KM - to tak dla potomnych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moi drożdży,Amy XXI w. I co najdziwniejsze, także w KM;) bilety lotniskowce można kupić przez apke Skycash, wiec zawsze, gdzie mamy komore i dostęp do sieci.

  OdpowiedzUsuń
 7. 10 zł z lotniska, a 9 zł na lotnisko. :P

  Plus taki, że mozna wysiadać w Warszawie po trasie (np. Dw. Gdański), a minus taki, że to bardzo turystyczny transport ze zwiedzaniem mazowieckich siół i wiosek.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ceny wg taryfy normalnej (nie weekendowej):
  Modlin - W-wa Choszczówka 10.50
  Modlin - W-wa Gdańska 11.80
  Modlin - W-wa Centralna 13.80


  i jeszcze uwaga: jadąc z Modlina do np. Gdańskiej, mając bilet do Choszczówki, od Choszczówki musimy mieć bilet ZTM co najmniej dobowy, nie obowiązują czasowe (20min, 75min)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki, a rzeczywiście, bo to już jest inna trasa niż do Lotniska Chopina.

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja się zawsze zastanawiałem jak wygląda kwestia "Wspólnego Biletu" w KM dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I Stopnia. Zgodnie z regulaminem ZTM takie osoby mają bezpłatne przejazdy we wszystkich strefach. Jednak w przypadku KM kontroler może już patrzeć na to mniej łaskawym okiem ;-) Tak czy inaczej na razie w ten sposób jeżdżę (chociaż rzadko) i jeszcze legitymacji nie miałem sprawdzanej, więc w sumie nie wiem czy łamię prawo i jeżdżę na "gapę" czy wszystko jest ok.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja nawet nie wiedziałem że trzeba osobny bilet kupić na autobus KM :-P dobrze teraz wiedzieć bo jak złapią kiedyś to może być drogo :-)

  OdpowiedzUsuń