niedziela, 17 maja 2015

Nowe, niesamowite inwestycje w Katowicach

Nowe Muzeum Śląskie
Nowe Muzeum Śląskie
Podczas niedawnej wizyty na Śląsku (a dokładniej w hotelu angelo Katowice) miałem okazję też przyjrzeć się od środka nowym inwestycjom, które powstały w Katowicach. Muszę przyznać, że zrobiły one na mnie bardzo duże wrażenie. W końcu nie bez powodu od pewnego czasu zanudzam Was nimi na Instagramie. :)


Nowe Muzeum Śląskie


Na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice" powstał kompleks budynków i nowoczesnych konstrukcji, w których znajdować się będzie Muzeum Śląskie. Większość ekspozycji zlokalizowanych będzie pod ziemią, a cały ten teren ma tworzyć nowe centrum życia kulturalnego miasta - tzw. Strefę Kultury.
Nowe Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie nie jest jeszcze niestety czynne (otwarcie planowane jest na koniec czerwca tego roku), ale sam jego teren już jest całkiem kulturalny - odbywa się tutaj festiwal Tauron Nowa Muzyka. :)

Tej inwestycji nie oglądaliśmy więc od środka, a jedynie z góry. Dokładniej, to z wieży wyciągowej szybu kopalnianego "Warszawa". Dobudowano do niego panoramiczną windę, z której będzie można skorzystać (na razie nie jest otwarta dla publiczności), aby dostać się na ten punkt widokowy.

widok z wieży szybu Warszawa na Katowice
NOSPR, Spodek oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe

Siedziba NOSPR w Katowicach


Ten dość niepozornie wyglądający budynek ze szkła i czerwonej cegły (nawiązującej do dzielnicy Nikiszowiec), to nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
NOSPR Katowice
W środku już tak skromnie nie jest. We foyer w oczy rzuca się ogromna, sferyczna żelbetowa konstrukcja, którą ciężko uchwycić na zdjęciu. ;)


Idąc jasnymi, zewnętrznymi korytarzami oświetlonymi dziennym światłem lub pięknymi żyrandolami, cały czas mamy styczność z tą surową i antracytową ścianą, która wydaje się jakby była wykonana z drewna - widać na niej nawet słoje (musicie mi uwierzyć na słowo:).
NOSPR Katowice


W siedzibie NOSPRu znalazło się także miejsce na bardzo elegancko wyglądającą restaurację Cadenza.
NOSPR Katowice restauracja
Ale i tak najbardziej zapierającym dech w piersiach pomieszczeniem jest ogromna, mieszcząca 1800 słuchaczy sala koncertowa. Ciężko nawet opisać wrażenia towarzyszące przebywaniu w takiej sali. Trzeba ją po prostu zobaczyć na własne oczy. Koncert w niej to musi być niezapomniane przeżycie. Mam nadzieję, że uda mi się takiego doświadczyć za kilka miesięcy, w trakcie wspomnianego wyżej festiwalu. ;)
NOSPR Katowice
NOSPR Katowice
NOSPR Katowice
NOSPR Katowice

Międzynarodowe Centrum Kongresowe


Kto by pomyślał, że z pozoru nudny budynek, w końcu przeznaczony na na różnego rodzaju szkolenia, konferencje czy kongresy, może być tak interesujący. Co by się tu nie odbywało, to myślę, że nudzić się nie będzie można. Zawsze pozostanie chociażby podziwianie designu tego miejsca. ;) I tego jak nadano mu kopalniany charakter, łącząc miodowo-brązowe drewniane podłogi i czarne, aluminiowe ściany. Spora część budynku znajduje się zresztą pod ziemią.

MCK Katowice ICC
W MCK znajdziemy wiele różnorodnych sal. Od mieszczących kilkanaście osób, aż po wielką, przypominającą hangar, w których zmieściłby się pewnie i Boeing 787 Dreamliner, ale raczej ma ona inne zastosowania. :)
MCK Katowice ICC
MCK Katowice ICC
MCK Katowice ICC

Z Międzynarodowego Centrum Kongresowego można przejść bezpośrednio do Spodka. Idąc nowoczesnym korytarzem wyraźnie można odczuć, że nagle cofamy się o ponad 40 lat w historii architektury. ;)
Spodek Katowice
Katowicki Spodek i przygotowania do Giełdy Minerałów
MCK to nie tylko miejsce na spotkania biznesowe. Na jego dachu znajduje się zielona, równie futurystycznie wyglądająca strefa, która jest publicznie dostępna.
Oprócz najnowszych inwestycji, mieliśmy też okazję zobaczyć (chociaż nie był to już mój pierwszy raz w tych miejscach) dwie z atrakcji turystycznych Katowic:

Nikiszowiec


Nikiszowiec, czyli dawne osiedle robotnicze dla górników kopalni "Giesche" wybudowane w latach 1908-1918. Nazwa osiedla pochodzi od położonego w jego pobliżu szybu "Nikischschacht" (obecnie Poniatowski) i jest spolszczoną wersją jego niemieckiej nazwy. Natomiast nazwa samego szybu wywodzi się od nazwiska przedstawiciela spółki Georg von Giesches Erben (Spadkobiercy Gieschego) barona Nickisch von Rosenegk. (Wikipedia)
Nikiszowiec Katowice
Nikiszowiec Katowice
Nikiszowiec Katowice
Nikiszowiec Katowice

Galeria Szyb Wilson


Galeria Szyb Wilson w Katowicach-Janowie, to galeria sztuki współczesnej otwarta w 2001 roku w zrewitalizowanym budynku cechowni i łaźni szybów Wilson kopalni "Wieczorek", którego historia sięga 1826 roku.

Twórcami galerii są Monika Paca i Johann Bros. Galeria powstała w jednej z najbardziej zdegradowanych materialnie i społecznie dzielnic Śląska. Głównym celem galerii obok rewitalizacji społecznej dzielnicy jest promocja młodych, zaangażowanych twórców oraz prezentacja polskiej i światowej sztuki współczesnej. W galerii oprócz wystaw sztuki, festiwali odbywają się koncerty, spektakle teatralne, warsztaty artystyczne i konferencje. Jest miejscem spotkań i poszerzania dyskursu publicznego. 

Galeria Szyb Wilson jest największą polską prywatną galerią sztuki, jej powierzchnia wystawiennicza liczy blisko 2500 m². (Wikipedia)
Galeria Szyb Wilson
Galeria Szyb Wilson

Wycieczka po Katowicach zorganizowana została przez sieć hotelową Vienna International. :)


Kliknij, jeśli podobał Ci się wpis:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz