środa, 20 maja 2015

Rodzinny wyjazd z dzieckiem, czyli niemowlak w hotelu

(wpis gościnny)

Pierwszy wyjazd z dzieckiem


Pierwsza wyprawa z nowym członkiem rodziny to na pewno spore przeżycie dla każdego rodzica. W domu młodzi rodzice otoczeni wszystkimi niezbędnymi sprzętami, czują się bezpiecznie i są spokojni o codzienne rytuały zapewniające spokój i im, i dziecku. W końcu jednak przychodzi ten moment, kiedy zapragną wybrać się na wakacje lub choćby krótki weekendowy wypad poza swoje cztery ściany. Jak sobie ze wszystkim poradzić, jak zaplanować wyjazd, na co zwrócić uwagę, aby mieć wszystko pod kontrolą, a wakacje z maluchem były dla wszystkich przyjemnością?

Na podstawie własnych doświadczeń Ola i jej rodzice z bloga mynameisola.com zebrali kilka porad na co, oprócz ceny i lokalizacji, warto zwrócić uwagę przy wyborze hotelu na rodzinny wyjazd. Zobacz, czego można się spodziewać i czego oczekiwać od hotelu, gdy w jego progu stajesz ze swoim maleństwem.

Formalności


Niezależnie od tego, czy wybieramy się na wyjazd zorganizowany, czy w podróż na własną rękę przy wyborze hotelu pamiętamy, aby zwrócić uwagę, czy jest to obiekt akceptujący najmłodszych wśród swoich gości. W wyszukiwarce zaznaczamy, że poszukujemy noclegu dla osób z dzieckiem, a przy rezerwacji pokoju podajemy również dane malucha. Pamiętajmy, że fakt, iż dane najmłodszego występują na rezerwacji może nam się przydać w niektórych krajach również przy pozyskiwaniu wizy, gdyż taka rezerwacja często jest niezbędna do złożenia wniosku wizowego. Na wschodzie również wskazane jest dokonanie rejestracji pobytu wszystkich gości w hotelu, także pamiętamy o przedstawieniu na recepcji paszportów wszystkich członków rodziny. Poza tym personel hotelu widząc rezerwację z dzieckiem może się po prostu odpowiednio przygotować na przyjęcie małego gościa.
Aby uprzyjemnić sobie pobyt i zapewnić dziecku spokojny sen można uśmiechnąć się do obsługi z prośbą o pokój, którego okna wychodzą na cichą stronę, a nie na ruchliwą ulicę czy hotelowy bar. Do tego nie zapominamy o wywieszkach „Do Not Disturb”. Często w środku dnia obsługa hotelu poza standardowym sprzątaniem zagląda do pokoju także, aby dostarczyć prasę, czy sprawdzić i uzupełnić minibar, więc chcąc zapewnić niemowlęciu spokojny odpoczynek w ciągu dnia możemy posłużyć się dostępnymi w pokoju wywieszkami. Jeżeli chcemy zupełnie zrezygnować z wizyt obsługi przy meldowaniu się możemy zaznaczyć taka prośbę.

Podstawa pobytu - łóżeczko

Podstawowym i najważniejszym wyposażeniem pokoju, którego możemy oczekiwać od hotelu odwiedzając jego progi z dzieckiem jest łóżeczko. W ofercie hotelu zazwyczaj znajduje się informacja, czy dany obiekt może dostawić łóżeczko do pokoju, czy nie. Usługa ta jest w większości przypadków bezpłatna, jednak lepiej to sprawdzić. Zaraz po zarezerwowaniu pokoju warto skontaktować się z hotelem i zaznaczyć, że będziemy potrzebowali łóżeczka. W szczycie sezonu lub w miejscach popularnych wśród rodzin z dziećmi mimo, że hotel posiada kilka łóżeczek dziecięcych może ich po prostu dla wszystkich nie wystarczyć. Taka sytuacja przydarzyła nam nas w Omanie w miejscowości Sur, gdzie w nadmorskim hotelu okazało się, że łóżeczek zabrakło i nasza córka musiała spać w łóżku razem z rodzicami. Skutek tego był taki, że kolejnego dnia Ola była jedyną wyspaną osobą w naszej rodzinie.

Wraz z łóżeczkiem powinniśmy oczywiście otrzymać poduszkę oraz kocyk dla malucha. Często zdarza się jednak, że obsługa o tym zapomina i bywa, że zastajemy w pokoju „gołe” łóżeczko turystyczne. Można wtedy śmiało upomnieć się o pościel dla dziecka i nawet, jeżeli hotel nie dysponuje taką, personel na pewno postara się o coś, co pozwoli naszemu maluchowi wyspać się w komfortowych warunkach. Należy wiedzieć też, że różne hotele przygotowują dzieciom różne posłania i nie zawsze ich jakość jest proporcjonalna do ceny i poziomu hotelu. Jadąc na wakacje możemy się spodziewać dla naszego dziecka warunków od zwykłego turystycznego łóżeczka po naprawdę urocze, drewniane, profesjonalne łóżko. Może się też zdarzyć, że personel hotelu zapyta nas o wiek dziecka, aby odpowiednio przygotować łóżeczko - przecież przy dwu- czy trzymiesięcznym dziecku będziemy potrzebować łóżeczka z materacem na najwyższym poziomie, a przy rocznym dziecku z kolei na najniższym. W większości przypadków jednak otrzymujemy łóżeczko z materacem w najniższym możliwym położeniu, co przy maleńkim dziecku sprawia, że musimy się trochę pogimnastykować wkładając i wyjmując malucha. Jednak do tej pory nie trafiliśmy na nic gorszego niż łóżeczko, które otrzymaliśmy w hotelu na Białorusi. Piękne białe łóżeczko okazało się mieć tak wysokie ściany, że aby odłożyć do niego Olę, trzeba było mieć ręce przynajmniej o pół metra dłuższe. Po pierwszej nocy łóżeczko poszło w odstawkę, a kolejną noc Ola spędziła na wyciągniętym z niego materacu ułożonym na podłodze między dwoma "dorosłymi" łóżkami.
Jeżeli obawiamy się, że nasz hotel nie będzie w stanie przygotować łóżeczka lub opinie o jakości posiadanych przez niego łóżeczek są niezadowalające (tu fora internetowe są świetnym źródłem informacji) możemy zawsze rozważyć zabranie ze sobą własnego łóżeczka turystycznego. Chociaż łóżeczko turystyczne tak naprawdę turystycznym jest tylko z nazwy, bo zazwyczaj to wielka i ciężka paczka, to jeżeli podróżujemy samochodem, pewnie uda nam się gdzieś upchnąć dodatkowy pakunek. Ale co gdy podróżujemy samolotem? Tu też nie jesteśmy na straconej pozycji, wszystkie linie lotnicze bez dodatkowych opłat zezwalają na przewóz wózka, a niektóre również dodatkowych akcesoriów dziecięcych. Bardzo korzystnie wobec innych linii wypada Ryanair, który pozwala nam zabrać nam aż dwa sprzęty dla dzieci: wózek dziecięcy plus fotelik samochodowy, podstawkę podwyższającą lub właśnie łóżeczko turystyczne. Nie da się jednak ukryć, że znacznie wygodniej będzie zdać się w tej kwestii na wyposażenie hotelu i nie transportować zbędnych rzeczy przez pół świata. Nawet jeżeli dostarczone przez hotel łóżeczko nie spełni waszych wymagań, na pewno jakoś sobie poradzicie. Kreatywność rodziców w trosce o własne dzieci nie zna granic, a im mniej rzeczy zabierzemy ze sobą, tym wygodniej nam będzie podróżować.
Wiedząc o tym, ile miejsca zajmuje łóżeczko, warto też zwrócić uwagę na wielkość rezerwowanego pokoju. Nawet najlepsze łóżeczko przyprawiać nas będzie o złość, jeżeli zarezerwujemy tak mały pokój, że po jego wstawieniu ani nie będziemy mieli jak się ruszyć, ani gdzie bawić się z dzieckiem. A jeżeli do tego przyjedziemy do pokoju wózkiem, to już w ogóle strach myśleć. Tutaj często z pomocą przychodzą nam programy lojalnościowe różnych sieci hoteli, gdzie uzyskując nawet najniższe poziomy uczestnictwa, możemy liczyć na podwyższony standard, a tym samym i metraż pokoju. Szczególnie polecamy uważać i zawsze sprawdzać wielkość pokoju w uroczych hotelach mieszczących się w historycznych kamienicach w centrach miast. Tu warunki rzadko pozwalają właścicielom na wygospodarowanie dużych pokoi i wstawienie łóżeczka dziecięcego często może w ogóle nie być możliwe.

Maluch w kąpieli

Ważną rzeczą podczas wyjazdu z dzieckiem jest również wyposażenie łazienki. Chociaż na wykąpanie niemowlaka bez użycia wanienki istnieje wiele sposobów, to ci, którzy nie widzą możliwości poradzenia sobie bez niej powinni sprawdzić, czy ich hotel nie ma jej na wyposażeniu. Wanienka niemowlęca bywa dostępna, ale rzadko, więc przed rezerwacją pokoju można sprawdzić, czy w danym pokoju oferuje on wannę czy prysznic i zastanowić się, gdzie łatwiej nam będzie wykonać wszystkie zabiegi higieniczne.

Jeżeli chodzi o kwestie związane z kąpielą, to bardzo przyjemnie zaskoczył nas jeden z hoteli dostarczając do pokoju wraz z łóżeczkiem zestaw dziecięcych kosmetyków z myjką do ciała. Niewielka kosmetyczka z buteleczkami szamponu, mydła i balsamu do ciała, to było coś, co sprawiło, że szczególnie doceniliśmy obsługę hotelu. Przy rezerwacji pokoju z dzieckiem powinniśmy spodziewać się też dodatkowego ręcznika dla malucha.
Ostatnią rzeczą związaną z opieką nad niemowlęciem, która bywa dostępna w hotelach, a która naszym zdaniem jest najmniej przydatna, jest przewijak. Niektóre hotele proponują dostarczenie go do pokoju, ale wydaje nam się że można sobie doskonale poradzić bez niego używając hotelowego łóżka. Przydaje się on tylko w przypadku najmniejszych dzieci, a zajmuje oczywiście sporo miejsca.

Dodatkowe sprzęty

Jest jeszcze coś, co może nam ułatwić pobyt w hotelu z dzieckiem. Nie jest to rzecz niezbędna, ale może być przydatna, a rozejrzenie się za nią nie wszystkim może przyjść od razu do głowy. Mamy na myśli elektryczny czajnik. Szczególnie docenią go rodzice karmiący dzieci mlekiem modyfikowanym. Dzięki niemu przygotują dziecku mleko, wyparzą butelki po karmieniu lub też po prostu podgrzeją obiad w słoiczku. Hotele, które wygrywają rankingi jako przyjazne dzieciom, oferują również podgrzewacze do butelek, nawilżacze powietrza oraz zabezpieczenie kontaktów i szuflad. Oczywiście szansa, że do takiego właśnie trafimy jest niewielka, więc warto po prostu w zwykłym hotelu zwrócić uwagę na wyposażenie pokoju.

Restauracja

My zazwyczaj pobyty w restauracji hotelowej ograniczamy tylko do śniadań, ale bardzo ważnym elementem jej wyposażenia jest krzesełko dla dzieci. Tego, czy jest ono dostępne zazwyczaj nie sprawdzimy dokonując rezerwacji, ale jeżeli już znajdziemy je na miejscu zanim pozwolimy naszemu dziecku w nim usiąść sprawdźmy, czy na pewno jest stabilne i czy jest wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Dzięki temu nie tylko wygodnie nakarmimy dziecko, ale i spokojnie zjemy własny posiłek. W przypadku dłuższych wizyt w restauracji można rozejrzeć się za pomieszczeniem, w których możemy nakarmić dziecko piersią lub zmienić pieluszkę.

Poruszanie się po hotelu


Jeżeli już wybierzemy sobie ten najlepszy, świetnie wyposażony hotel, usytuowany wedle upodobań przy samej plaży lub w centrum miasta, to zwróćmy uwagę na jeszcze jedną rzecz. Przecież nawet najcudowniejsze miejsce naszego pobytu będziemy w czasie wakacji często opuszczać, dlatego też upewnijmy się czy obiekt dysponuje takim błogosławieństwem jak winda. Wyobraźmy sobie pokój na przykład na trzecim piętrze i konieczność noszenia wózka po schodach przy każdym wyjściu i powrocie do niego. W okolicy recepcji może po prostu nie być miejsca, do bezpiecznego pozostawienia wózka, a poza tym nasze dziecko może właśnie postanowić, że oto najlepiej zasypiać będzie właśnie w wózku. Obiekt bez windy będzie dla nas raczej utrapieniem i nawet kilkudniowy pobyt będziemy wspominać marnie.

Zameldowanie


Korzystając z uprzejmości obsługi, odwiedzając hotel z małym dzieckiem możemy zawsze liczyć na mniej restrykcyjne traktowania ustalonych przez hotel godzin zameldowania i wymeldowania. Wiadomo przecież, że dzieci potrafią płatać najróżniejsze figle w najmniej odpowiednich momentach i opuszczenie pokoju na czas, mimo najszczerszych chęci, bywa czasami niemożliwe. W sytuacjach awaryjnych takie ulgowe traktowanie jest to dość wygodne, jednak nie warto tego nadużywać. Oprócz dobrej woli personelu we wcześniejszym zameldowaniu, czy późniejszym wymeldowaniu mogą nam przyjść z pomocą wspominane wcześniej statusy w programach lojalnościowych. Często uczestnictwo w nich pozwala nam pozostać w pokoju w dniu wyjazdu nieco dłużej niż standardowa 12:00 i na przykład pozwolić maluchowi spokojnie dokończyć drzemkę, a rodzicom bez pośpiechu pozbierać wszystkie swoje rzeczy.
Większość z opisanych przez nas udogodnień proponowanych jest przez hotele będące członkami międzynarodowych sieci dbających o standard obsługi gości. Niewielkie lokalne hotele, niebędące członkami żadnych sieci mają własne standardy obsługi gości, w tym przyjmowania najmłodszych, i w nich często będziemy mogli liczyć na opcje podstawową, czyli łóżeczko. Jednak nie jest to regułą i nawet w najmniejszym obiekcie możemy trafić na ludzi z wyobraźnią, którzy postarają się ułatwić nam wypoczynek z dzieckiem.

(tekst i zdjęcia: Ola, Magda i Łukasz Kuźma z serwisu mynameisola.com)

Kliknij, jeśli podobał Ci się wpis:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz