środa, 13 marca 2013

mBank: Wypłata gotówki w bankomatach za granicą nie jest już bezpłatna

Karty debetowe mBanku jeszcze do niedawna świetnie sprawdzały się w zagranicznych podróżach. Można było szerokim łukiem omijać często mało uczciwe kantory i wypłacać lokalną walutę w dowolnym bankomacie nic za to nie płacąc. Nawet przewalutowanie w kartach MasterCard było darmowe. Teraz już tak dobrze nie będzie. Przynajmniej jeśli się trochę nie pokombinuje.
Przedwczoraj zaczęła obowiązywać nowa taryfa prowizji i opłat w mBanku. Zgodnie z nią od 13 maja 2013 r. wypłaty gotówki w zagranicznych bankomatach przestają już być bezpłatne dla większości kart płatniczych. Prowizja od wypłaty gotówki między innymi kartami Visa Electron (payWave) czy MasterCard Debit (PayPass) do rachunku eKONTO będzie wynosić 3% (minimum 9 zł). Do tego oczywiście płacimy jeszcze 2% za przewalutowanie transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki dokonanych w walucie innej niż rozliczeniowa. Jedynym sposobem na uniknięcie tej 3-procentowej prowizji dla powyższych kart jest posiadanie Pakietu Classic lub Intensive.

Warto zauważyć, że 3-procentowa prowizja (min. 9 zł) oznacza, że dopiero wypłacając co najmniej równowartość 300 PLN zapłacimy owe 3%. Wypłacając równowartość np. 100 PLN rzeczywista prowizja wyniesie 9%, a 50 PLN - aż 18%, ponieważ za każdym razem będzie to 9 zł!

Wypłacając za granicą gotówkę kartą kredytową MasterCard Miles & More (Premium) zapłacimy nawet 4% prowizji (minimum 10 zł).

Nadal jednak np. karta debetowa Visa Classic do konta walutowego eMAX (EUR lub GBP) zwolniona jest z prowizji od wypłaty gotówki. Karta ta kosztuje 30 zł rocznie, ale dopiero od drugiego roku, także jeśli ją zastrzeżemy przed upływem 12 miesięcy to nic za nią nie zapłacimy. Potem można bezpłatnie wyrobić nową.

Posiadając któryś z Pakietów do eKONTA (najlepiej Pakiet Classic, który jest darmowy przy comiesięcznych przelewach na konto w wysokości min. 5000 zł) można mieć bezpłatnie karty MasterCard Debit Gold lub World Debit MasterCard, które również są zwolnione z prowizji od wypłat gotówki z bankomatów na całym świecie. Dodatkowo oferują darmowe ubezpieczenie podróżne.

Aktualizacja wpisu:

Brak już Pakietów w ofercie mBanku. Zamiast tego wprowadzono rozróżnienie kont na:
eKONTO (darmowe)
mKONTO Multi
mKONTO Aquarius (darmowe przy wpływach min. 5000 zł miesięcznie)
mKONTO Aquarius Intensive (darmowe przy wpływach min. 10.000 zł miesięcznie)

Karta MasterCard Debit Gold PayPass (z darmowymi bankomatami na całym świecie oraz ubezpieczeniem podróżnym) jest darmowa tylko dla konta Aquarius Intensive.

Brak już w ofercie karty World Debit MasterCard.


Kliknij, jeśli podobał Ci się wpis:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz